O škole

Počátky sadského školství sahají do konce 12. století, kdy při farních kostelech a kolegiátních kapitulách byly zřizovány školy.V Sadské byla kapitula založena již v roce 1118 Bořivojem II. Při ní byla i kanovnická kolej s latinskou školou. Známým žákem této školy byl Vojislav Janův ze Sadské, mistr práv a vyslanec Karla IV., který se stal od roku 1358 kanovníkem v Sadské.

Od té doby škola změnila několikrát své místo. V současné podobě byla vystavěna v roce 1901 – 1902. Celkový rozpočet na budovu obnášel 298 487K 67h mimo stavební místa a potřebný nábytek. Stavba školy byla zadána p. V. Fantovi, staviteli v Sadské, za 210 000 K.

Nová školní budova je velkolepé dílo. V době výstavby měla 34 místností s 114 okny. Svému úkolu sloužila měšťanská dívčí a chlapecká část.

V roce 2002 byla po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřena k prohlídce široké veřejnosti a hostům. V  roce 2008 se za finančního přispění státu a města Sadská podařilo dokončit přístavbu školy, kde se nachází tolik potřebná tělocvična, školní družiny a další učebny. Dalším krokem byla oprava „dílen“, kde se nyní nachází místnosti pro školní družinu. Vzhledem k nedostačující kapacitě učeben bylo potřeba vystavět další, již čtvrtou budovu, kde se nachází učebny matematiky a českého jazyka pro 2.stupeň.

july, 2024

Pro tento měsíc nejsou naplánovány žádné akce